Microsoft zasazuje úder Gordicu a ČNB

O tom, že společnost Microsoft chce ukončit archaický prohlížeč Internet Explorer se šeptá již dlouho. Je ale stále mnoho uživatelů, kteří na jiné, novější prohlížeče dosud nepřešli. A to se Microsoft rozhodl změnit. Po spuštění Internet Exploreru vás automaticky přesměruje na nový prohlížeč Edge. To je fajn, ale ne pro všechny…

Běžný uživatel s novými prohlížeči nemá žádný problém. Jsou hezké, chytré, moderní, rychlé a hlavně bezpečné. Nicméně existuje řada aplikací, které v nich nefungují. Jsou to zpravidla podnikové aplikace, které používají speciální funkce. A tyto funkce byly naprogramovány pomocí ActiveX komponent. Tedy jakýchsi doplňků do prohlížeče.

Tyto doplňky mohou být potencionálně nebezpečné, protože jsou poměrně schopné. Např. lze zkontrolovat počítač na výskyt virů pomocí ActiveX komponenty webovým antivirem. A když funguje přístup k celému disku počítače, lze tedy i smazat. Důsledkem těchto schopností je nyní to, že ve výchozím stavu jsou tyto komponenty zakázané. Lze je povolit, ale často je prohlížeč po nějaké době zase zakáže.

Veřejná správa dosud využívá Internet Explorer k některým aplikacím:

  • hostovaná spisová služba společnosti Gordic
  • internetové bankovnictví České národní banky

Obě tyto aplikace se zatím bez Internet Exploreru neobejdou. Oba jmenovaní však na úpravách pro nové prohlížeče usilovně pracují.

V těchto dnech se stalo to, že IE automaticky přesměruje na Edge. To způsobí nefunkčnost těchto aplikací. Na svědomí to má „doplněk“ do Internet Exploreru, který naštěstí jde vypnout. Tedy, smazat. Je umístěn ve složce  C:\Program Files\Microsoft\Edge\Application\VERZE EDGE\BHO. Smazáním složky BHO je problém vyřešen. Zřejmě to nebude trvalé řešení, ale zatím funguje.