Sběr dat ze školních matrik do ÚIV

Ve školním roce 2008/2009 probíhá povinný sběr dat ze školních matrik do ÚIV (Ústav pro informace ve vzdělávání). Na tento sběr dat je potřeba se vybavit potřebným programovým vybavením a přístupem do matriky ÚIV.

Ve školním roce 2007/2008 probíhal zkušební sběr dat. V letošním školením roce (2008/2009) však probíhá povinný sběr dat, kterého se musí zúčastnít již všechna školská zařízení. Nyní se počítá s tím, že bude probíhat tříleté souběžné sbíraní dat jak běžných statistických výkazů, tak i nově elektronicky dat z matrik škol. Po vyhodnocení by mělo dojít ke snížení počtu klasický výkazů, jelikož by mnohé údaje mělo být možné získat z elektronikých dat.

Sběr by měl probíhat dvakrát ročně a to k 30. září a 31. březnu.

Co potřebujeme pro elektronický sběr dat z matriky

Odeslání dat probíhá přes webové stránky ÚIV. Jako přihlašovací jméno slouží resortní identifikátor školy (RED IZO) a heslo, které bylo škole přiděleno. Pokud heslo nebylo zatím přiděleno, je možné si o něj zažádat na adrese matrika@uiv.cz. Heslo obdržíte většinou během jednoho dne.

Samotné odeslání však není takový problém. Je třeba totiž mít nějaký program, ve kterém se vede evidenece žáků. Větší školy takový program většinou mají a využívají jej třeba i k tisku vysvědčení. Problém však mohou mít málotřídní školy, které žádný program nemají. Tyto se budou muset program pořídit. Naštěstí se nejedná o žádné horetní sumy, ale jen jednotky tisíc Kč. Osobní zkušenost mám se softwarem od dm Software, který je v českém školství hodně rozšířený, je velmi propracovaný a má poměrně intuitivní ovládání.

Pokud již máte program a v něm data, stačí v programu pár drobných nastavení. Poté se spustí funkce pro odeslání dat. Ta vám vygeneruje XML soubor, který se musí do aplikace ÚIV naimportovat.

Pokud ÚIV zjistí nějaké chyby či nesrovnalosti, je třeba je okomentovat. A poté postoupit.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..