Dovolená 2008 – Český ráj

A je to zase tady. Léto, prázdniny, strašlivě moc práce a najednou dovolená… Letos opět v České republice – Český ráj, Prachovské skály…

Vždycky když se má plánovat zimní nebo letní dovolená, tak je tolik práce, že zkrátka není prostor něco vymýšlet. Bohužel to ale podle toho často vypadá. I když…. V neděli před odjezdem na dovolenou, jsme s přítelkyní přemýšleli, kam letos vyrazíme. Protože jsme milovníci turistiky, památek, zámků a mírného klima, letos vyhrál Český ráj a Prachovské skály.

Ubytování

Jak jsem zmínil v úvodu, žádná plánování, žádná rezervace, jedeme naostro. Do auta pro jistotu přibalujeme spacáky, karimatky a stan. Privátů a penzionů je sice plno, ale taky sezóna v plném proudu.

Najít ubytování nebylo tak triviální, jak jsme původně předpokládali. Asi jsme nezvolili správnou lokalitu pro hledání. Penzionů poskrovnu, privátů ještě méně. Po někalikahodinovém hledání jsme však našli ve vesničce Dětenice privát s příjemnou paní Miluší Klímkovou, kde jsme se ubytovali. Dvoulůžko, společná koupelna, společenská místnost, kuchyňka… Standard za 300 Kč/osoba/den.

Středověká krčma

Ubytování bylo v obci jménem Dětenice. Pro mnohé neznámá, ne příliš velká vesnice. Ale docela zajímavá. V obci se nachází zámek, pivovar a také Středověká krčma, která by neměla uniknout žádnému návštěvníkovi. Pro majitele je to sice továrna na peníze, ale musíme uznat, že to umí opravdu dobře. Perfektní stylové prostředí, stejně jako personál a jeho mluva, vynikající dobová kuchyně a atraktivní programy. Doporučujeme.

Muzeum Škoda Auto

Do Mladé Boleslavi to bylo jen pár kilometrů, tak jsme se rozhodli pro navštívení Muzea Škoda Auto. Za 50 Kč vstupného je k vidění celý výrobní repertoár od Laurin a Klement až po současné modely Škodovky. Zajímavá je také výstavka jednolivých používaných motorů (i WRC speciály!) a jejich parametrů. Docela mne překvapily prototypy ze sedmdesátých a osmdesátých let s rozvody 2xOHC a výkony srovnatelnými s dnešními moderními motory. Škoda, že se za doby minulé nedostaly do provozu…

Hrady a zámky

Navštívili jsme hrad Kost, zámek Mnichovo Hradiště, zámek a hrad Staré Hrady a zámek Sychrov.

Fotografie

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..