Jak funguje email

Velkým problémem dnešní elektronické komunikace je malá spolehlivost doručování emailů. Co to způsobuje a jak je možné to řešit. Malý seriál o elektronické poště a jejích problémech.

Elektronická pošta neboli e-mail je nejrozšířenějším způsobem elektroniké komunikace. Hned v závěsu za e-mailem jsou služby typu instant-messaging (ICQ, MSN, Jabber apod.)

Jak pracuje email

Adresa eletronické pošty má tvar jmeno@server.cz. Technicky je to vyřešeno tak, že uživatel jmeno ma svoji emailovou schránku (tzv. mailbox) na počítači, který má adresu server.cz. Tento počítač je volně dostupný z internetu a říká se mu poštovní server.

Na počítači server.cz běží služba, které se říka Mail Transfer Agent neboli MTA. Tato služba má za úkol posílání emailů mezi jednotlivými servery, např. mezi seznam.cz a centrum.cz.

Přístup k emailu

Přistupovat k emailové schránce lze několika způsoby.

  • Pomocí webového rozhraní. Většina emailových serverů umožňuje přístup k emailu přes webové rozhraní pomocí internetového prohlížeče. Výhodou je, že se k emailům dostatnete v podstatě kdykoliv a odkudkoliv. Nevýhody jsou pomalejší rozhraní, u různých služeb jsou různé grafické podoby rozhraní. Navíc tento způsob nenabízí takovou ergonomii a komfort jako aplikace poštovního klienta.
  • Pomocí poštovního klienta. Poštovní klient je aplikace běžící na počítači, která se připojuje k poštovnímu serveru. Výhodou je rychlost, ergonomie, komfort obsluhy a pokaždé stejné uživatelské rozhraní. Nevýhodou může být určitá svázanost klienta s vaším počítačem.

Odeslání a příjem pošty jinak?

Málokdo ví, že příjem a odsílání emailů se realizuje odlišným způsobem a přes různé servery.

Příjem se provádí pomocí protokolů POP3 nebo lépé pomocí IMAP. Poštovní klient (např. Outlook) se pomocí jednoho z těchto protokolů připojí k poštovnímu serveru a stáhne emaily. Protokol IMAP nabízí více možností a umí např. lépe uchovávat a organizovat emaily přímo na serveru a nemusí vždy stahovat celé zprávy.

Odesílání se provádí zpravidla přes jiný poštovní server a to pomocí protokolu SMTP. V době minulé bylo možné odesílat přes celou řadu poštovních serverů. Dnes to však možné kvůli zabezpeční není a tak je výběr poštovního serveru značně omezený. Používa se většinou poštovní server poskytovatele připojení do internetu (ISP, internet service provider) nebo poštovní server z domény organizace.

Co se děje když odesílám email

Co se děje, když napíšete ve vašem poštovním klientovi email a chcete jej odeslat? Váš poštovní klient se pokusí kontaktovat server odchozí pošty pomocí protokolu SMTP. Pokud se mu to podaří, předá váš email serveru. Tím pro něj komunikace končí.

Poté se již poštovní server (MTA) snaží doručit váš email dalšímu jinému poštovnímu serveru adresáta. Pokud se to nepodaří (neexistující uživatel nebo chybná adresa), přijde vám zpět informace o tom, co se stalo. Tento email je většinou od Mailer Daemon a bývá často v angličtině.

V dalším článku tohoto seriálu se dozvíte co způsobuje problémy elektronické poště.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..