Proč tiskárna Canon netiskne s alternativními náplněmi

Do spousty tiskáren lze pořídit alternativní inkousty. Některé tiskárny však mohou mít s tiskem s takovými inkousty problémy. Pár informací a malý navod, jak vyřešit problém s tiskem u tiskárny Canon Pixma iP 2500 a podobných tiskáren.

Druhy inkoustových náplní

Při koupi inkoustu pro inkoustovou tiskárnu máme na výběr několik možností:

  1. Originální náplň. Nová inkoustová náplň vyrobená výrobcem tiskárny (HP, Canon, Epson, …). Výhodou je nejlepši kvalita tisku a maximální kompatibilita a spolehlivost. Nevýhodou je většinou cena.
  2. Alternativní náplň. Nová inkoustová náplň vyrobená někým jiným než výrobcem tiskárny (ActiveJet, KMP, …). Dobrý poměr cena výkon, relativně vysoká spolehlivost.
  3. Renovace. Původní originální inkoust se naplní a vy si kupujete již náplněnou náplň. Horší spolehlivost (může zasychat), ale výborná cena.
  4. Refill neboli stříkačka. Plnící sada se stříkačkou, pomocí které se do cartridge doplní inkoust. Součástí sady může být nástroj pro vytvoření podtlaku, čístící materiál, připravek aj. Máximálně dobrá cena, ale nepohodlné a často problematické plnění.

Který druh tedy koupit? Vyžadujete-li maximální kvalitu a nezáleží vám na ceně, kupte originál. Chcete-li ušetřit, lze doporučit alternativu.

Problémy s alternativními náplněmi

Jelikož alternativní náplně vyrábí jiní vyrobci než výrobce tiskárny, byť se snaží o maximální kompatibilitu, můžete se setkat s problémy.

Jaké tedy mohou být problémy?

  • Měření hladiny inkoustu v náplni. Tiskárny mohou obsahovat funkci, která se snaží zjišťovat množství zůstávájicího inkoustu v náplni. Použijete-li jinou než originální náplň, můžete se stát, že měření nebude fungovat správně. Tato funkce může selhat např. díky jinému chemickému složení inkoustu.  Problém lze většinou vyřešit vypnutím programu Monitor tiskárny (ověřeno u tiskáren Canon). Monitor zjistí, že došel inkoust (protože měření nefunguje správně) a zablokuje tisk. Pokud se monitor tiskárny vypne (nutno jej také ukončit, či po vypnutí restartovat), tiskárna bude bez řečí tisknout.
  • Čipy. Hodně nových tiskáren má na náplních čipy. Ty zabraňují plnění pomocí refillů. Náplň ví, že skončila a nebude tisknout, i když se naplní. Alternativní náplně mají čipy nové, takže tiskárná si myslí, že má opravdu novou náplně.
  • Zvýšený průtok inkoustu a rychlejší zanášení nádobky na odpadní inkoust. Při čištění tiskové hlavy (trysek) se postříkavají všechny trysky a odpadní inkoust zachytává nádržka (houba). Ta má omezenou životnot. I když se s tím mnoho lidí nesetkalo, tak uživatelé tiskáren Canon určitě znají. Použití refillů či alternativních náplní může způsobit, že odpadní nádržka bude dříve „plná“. Otázka je, zda má smysl tohle řešit vzhledem k ceně tiskárny a úsporám na alernativních náplních či refillech.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..