Zálohování důležitých dat

Přestože dnešní pevné disky zvládají technologie, které zajišťují bezpečné uložení dat, může se stát, že o disk přijdete a tím i o data, která na disku byla uložena. Vyhněte se nepříjemným chvílím tak, že budete svoje data zálohovat. Návod jak elegantně zálohovat data.

Základní typy zálohování

Princip zálohy spočívá v tom, že soubory určené k zálohování nějakou metodou zkopírujeme jinam. Teď jde o to správně zvolit metodu a vhodné úložiště.

V zásedě rozlišujeme několik typů zálohování.

Normální

Zálohuje vždy všechny soubory. Ideální metoda pro měnší množství dat, tj. jedno CD či DVD. Výhodou této metody je snadnost obnovení.

Přírůstkové

Zálohuje soubory pouze v případě, že byly vytvořeny v době od posledního zálohování. Znamená to tedy, že jako první se vytvoří normální záloha a další zálohy již obsahují pouze změny od předchozí zálohy. Tato metoda je vhodná spíše pro velká množství dat, např. velikost na několik DVD. Zálohovat vždy vše je časově i kapacitně náročné.

Zrcadlo

Metoda zrcadlo spočívá v pravidelném duplikování souborů na jiné diskové médium. Nativně toto provadí diskové pole RAID 1.

Aplikace vhodné k zálohování

Zálohovat data lze mnoha způsoby. Od nejjednodušší zkopírování složky na jiny disk pomocí Průzkumníka nebo Total Commanderu až po použití specializovaných programů.

Přímo součastí systému Windows je aplikace Zálohování (ntbackup).

Mně se osvědčilo použít aplikaci WinRAR. Důvodem je, že WinRAR lze velmi snadno ovládat z příkazové řádky a je možné tedy dobře nastavit parametry zálohy a složky, které se mají zálohovat. Příkazový řádek i s komentáři lze uložit do BAT souboru a BAT soubor zadat do Naplánovaných úloh k pravidelnému spouštění, např. každý týden.

Zálohování pomocí aplikace WinRAR

K záloze tedy použijeme aplikaci WinRAR. Stahnout si jej můžete z www.winrar.cz. Program běžně nainstalujte.

Vytvořte si soubor zaloha.bat, který umístěte jej do složky C:\BACKUP a do něj si uložíte malý skript, který bude spouštět zálohu.

Příklad souboru zaloha.bat:

@echo off

echo Probiha vytvareni zalohy dat …

echo c:\backup

echo Toto cerne okno muzete zavrit …

„c:\program files\winrar\winrar.exe“ a -AGYYYYMMDD -ep1 -inul zaloha_ „c:\Documents and Settings“ „c:\Users“

Tento skript spusti WinRAR, který provede komprimaci uvedených dvou složek do archivu s názvem zaloha_RRRRMMDD.rar.

Naplánované úlohy

Aby se záloha prováděla pravidelně a sama, tj. bez zásahu uživatele, je třeba to v systému nastavit.

  1. Spusťe Start/Příslušenství/Systémové nástroje/Naplánované úlohy.
  2. Přidat naplánovanou úlohu.
  3. Úvodní povídání, Další
  4. Výběr programu. Procházet, najděte soubor zaloha.bat. Další.
  5. Zadejte název úlohy, např. Záloha. Provádět, např. Týdně. Další.
  6. Čas spuštění. Já používám v 0:00 každou neděli. Další.
  7. Příhlášení. Pokud k počítači nebude nikdo přihlášen, je nutné se přihlásit. Zadejte jméno a heslo uživatele, pod kterým se úloha spustí. Může být stejné jako vaše jméno. Další.
  8. Dokončit.

Kam se zálohou

V příkladu jsme pracovali se složkou C:\BACKUP. Pokud provedeme zálohu na stejný disk, kde jsou data, tak nám záloha moc nepomůže v případě havárie disku. Máme několik možností, jak tuto situaci vyřešit:

  • Po vytvoření zálohy (RAR) vypálit vzniklý soubor na CD nebo DVD. Tuto operaci však musíme provést ručně.
  • Provádět zálohu na jiný fyzický disk a nejlépe na disk externí nebo síťový v jiném počítači. Dobré je také občas tuto zálohu ještě pro jistotu vypálit na CD nebo DVD.

Na závěr…

Nepodceňujte zálohování. Pevný disk může umřít jak starý, stejně tak i nový. Uložená data mají mnohdy nevyčíslitelnou hodnotu! Navíc nemusíte o data příjít pouze poškozením disku. Stačí uklízet na disku a sem tam něco smazat a průšvih je na světě.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..